Relacje (84)

W dniach 5-12.09. 2021 w Tatrach odbył się etap letni kursu taternictwa jaskiniowego prowadzonego przez Speleoklub Warszawski, w którym udział wzięli: Jan „Jancio”, Piotr „Piter”, Maciej, Paweł oraz Łukasz pod przewodnictwem instruktora Marcina Gali oraz Patryk, Miłosz, Damian M., Damian N. i Artur z instruktorem Krzysztofem Recielskim. Trzecia grupa w składzie: Katarzyna, Łukasz, Mateusz i Andrzej pod okiem instruktora Piotra Sienkiewicza odbyła etap w 2 weekendy 13-15.08.2021 oraz 10-12.09. 2021. Kursanci w tym czasie zawitali do wielu jaskiń, m.in. Pod Wantą, Marmurowej, Ptasiej Studni, Kasprowej Wyżniej i Średniej, Czarnej, Wielkiej Śnieżnej oraz Wodnej pod Pisaną. Zapraszamy do przeczytania relacji z akcji w Jaskini Wielkiej Śnieżnej okiem kursanta 

Są takie pomysły, które pojawiają się w mojej głowie, a później na wiele lat odchodzą w niepamięć. Czasami orbitują gdzieś daleko na granicy widzialności, nie dając się zrealizować, ale ciągle przypominają o sobie. Czasami jednak drobna rzecz sprawia, że wiesz, że to właśnie teraz, że to jest ten moment! 

Szlak Orlich Gniazd, a dokładniej jego rowerową trasę, kiedyś przejechały dwie Asie, z czego napisały fajną relację na naszej klubowej stronie. Od tamtej pory po głowie chodziło mi powtórzenie ich trasy lub przebycie jakoś wersji pieszej tego szlaku. Skaliste tereny i malownicze lasy bukowe zawsze do mnie mocno przemawiały.

Na ostatni - zimowy etap kursu taternictwa jaskiniowego wybieraliśmy się pełni mieszanych uczuć. Z jednej strony cieszyliśmy się, że zbliżamy się do końca kursu, a z drugiej strony baliśmy się, patrząc na prognozy pogody, że będziemy zmuszeni pływać w lodowatej wodzie, a może nawet w niej nurkować. U niektórych z nas pojawiły się pomysły zabrania: okularków pływackich, pianki neoprenowej czy automatu oddechowego do nurkowania.

My, czyli – Ania, Bartek, Jan, Marcin i ja – Ewa, pod opieką Piotra 5 lutego 2021 r. o godz. 8.00 rozpoczynaliśmy zimowy etap kurs wyjściem do Jaskini Czarnej.

czwartek, 24 wrzesień 2020 07:54

Wielkie odległości, masa radości

Autor:

Zakończył się letni tatrzański etap kursu taternickiego, odbywał się w dniach 28.08.2020-06.09.2020, więc przebywający na nim zdążyli nacieszyć się górami na zapas. Stacjonowaliśmy w „Bazie” zlokalizowanej prawie u wylotu doliny Kościeliskiej, w urokliwym Witowie, część z nas wybrała jednak bardziej wyprawowe warunki i rozbiła namioty na pobliskiej Rogoźniczańskiej Polanie.

sobota, 22 sierpień 2020 13:55

Tatry 14-15 sierpnia 2020

Autor:

Sierpień, trafia się trzydniowy weekend. Jak można go wykorzystać? Wybór jest jasny – jaskinia. Po zażartej dyskusji z kolegami padło na Wielką Litworową z biwakiem i Pod Wantą na powrocie. Biwak z różnych powodów: jedno podejście, więcej czasu, dodatkowa atrakcja, nabranie doświadczenia, każdy chciał wiedzieć jak to jest.

wtorek, 21 lipiec 2020 09:24

Warsztaty wspinaczkowe

Autor:

Speleologia to nie tylko podziemia – do jaskiń trzeba dotrzeć, a nierzadko znajdują się one w niedostępnym terenie. Stąd też konieczność znajomości przez taterników jaskiniowych wspinaczki i technik poruszania używanych na powierzchni. W dniach 17-19 lipca odbyły się warsztaty wspinaczkowe zorganizowane przez PZA, w których wzięli również udział członkowie SW.

poniedziałek, 13 lipiec 2020 21:02

Czerwcówka

Autor:

Tegoroczna czerwcówka dla kilkorga świeżo upieczonych grotołazów była okazją do pierwszych samodzielnych akcji. Nie zabrakło też bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek chętnych na wspólną akcję i gotowych do podzielenia się swoją wiedzą.

czwartek, 19 marzec 2020 09:31

Zimowy na mokro

Autor:

W dniach 29.02.-3.03.2020 odbył się zimowy etap kursu taternictwa jaskiniowego SW. Na bazie u Krysi znów zrobiło się tłoczno i nieco błotniście za sprawą 18 kursantów, 5 instruktorów, szefa szkolenia oraz 5 gości. Przy tej okazji testowane były wszelkie konfiguracje układów pokoi w podziałach na chrapiących, niechrapiących, przeziębionych, wytrzymałych na chłodniejsze warunki i tych, co cenią sobie ciepły kąt. Mało kto nadążał za kolejnymi migracjami, ale na szczęście nikt się nie zagubił.

czwartek, 30 styczeń 2020 10:49

Speleosylwester, czyli cudowne lata 90-te!

Autor:

W tym roku ponownie udało się świętować razem nadejście Nowego Roku. Dwie Agnieszki z kursu wiosennego już we wrześniu zadeklarowały chęć organizacji klubowego sylwestra. Ekipa i tym razem dopisała i cała baza u Krysi w okresie świąteczno-noworocznym została wypełniona po brzegi grotołazami. Również zima sprostała wyzwaniu i mimo wcześniejszych obaw już w Wigilię napadało tyle śniegu, że można było oddawać się białemu szaleństwu.

poniedziałek, 20 styczeń 2020 18:26

Liptovský Mikuláš - muzeum “jaskiniarstwa”

Autor:

Przy okazji przedłużonego wyjazdu sylwestrowego odwiedziliśmy “Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva”.

Święta już za pasem ale niektórym nie karpie i barszcze w głowie bo ich myśli wciąż uciekają w stronę jaskiń.

W ostatni weekend listopada (29-30. 11. 2019 r.) mocna grupa w składzie Ewa i Paweł A., Aneta B., Edyta i Jarek D., Kamila G., Jurek K., Wojtek M., Piotr P., Krzysiek R., Michał S.  Dominik T., Ola W. udała się na podbój tatrzańskich jaskiń.

czwartek, 05 grudzień 2019 13:37

Nowy kurs i znajomi królika w jaskiniach Jury

Autor:

Podczas długiego listopadowego weekendu, w dniach 8-11 odbył się klubowy wyjazd na Jurę Krakowsko – Częstochowską. Założeniem wyprawy było doskonalenie technik pokonywania jaskiń wymagających użycia specjalistycznego sprzętu. Dedykowany był on absolwentom etapu wstępnego, ale spotkanie był otwarte dla wszystkich. Kursantom towarzyszyli starsi stażem koledzy, a także niezastąpieni instruktorzy. Bazą noclegową było "Ranczo" w bliskim sąsiedztwie skał w Rzędkowicach.

czwartek, 07 listopad 2019 07:52

Weekend z Zamarłą

Autor:

Na ten wrześniowy weekend (14-15.09) meteorolodzy zapowiadali dobrą pogodę. Z tego też powodu Krzysztof Gajewski zaproponował mi wyjazd w Tatry na wspólne wspinanie. W piątek po pracy ruszyliśmy, żeby dotrzeć do doliny 5 Stawów późnym wieczorem. Z pięknej pogody chciało skorzystać także wiele innych osób, tak więc schronisko "pękało w szwach". Zajęte były wszystkie miejsca, a ludzie spali na "glebie" w korytarzach, w toaletach, pod stołami i na zewnątrz schroniska. Krzysiek stwierdził, że im dalej od drzwi w głąb schroniska, tym większy potencjał na miejsce na podłodze. I rzeczywiście znalazło się miejsce w przechodnim pokoju. Nie było bez wad, bo kto chciał przejść, np. do toalety, powodował konieczność obrócenia się z karimatą, żeby umożliwić przejście.

środa, 06 listopad 2019 19:07

Zaduszki

Autor:

W nastroju świątecznym (Wszystkich Świętych i Zaduszki) 3 listopada odwiedziliśmy na Powązkach groby naszych zmarłych speleoklubowiczów oraz przyjaciół Klubu. Zapłonęły znicze ze znaczkami klubowymi. Wspomnieniom, bynajmniej nie smutnym, nie było końca, a snuliśmy je również o tych, którzy spoczywają na innych cmentarzach lub gdzieś w górach. 

Współpracujemy z:

 

 

Jesteśmy członkiem PZA 
Współpracujemy z e-przemek.pl
 

 

Skontaktuj się z nami

Masz pomysł na ciekawą wyprawę, projekt?

Chciałbyś poznać wyjątkowych i wyjątkowo dzielnych ludzi?

Chciałbyś spróbować swoich sił w poruszaniu się po górach i jaskiniach?

skontaktuj się